O vlne

Vlna je oddávna vnímaná ako unikátny prírodný materiál, ktorý používajú výrobcovia na výrobu svojich odevov. Jedná sa o udržateľný módny materiál. Pri správnej starostlivosti môžete nosiť aj niekoľko rokov a stále bude pôsobiť ako nový, rovnako príjemný na pokožke a bez viditeľných závad – než ako tomu býva zvykom pri nesprávnom ošetrení vlneného materiálu. Navyše, vlna absorbuje vlhkosť a tým udržiava teplo. Okrem toho má aj samočistiace schopnosti, takže ju nie je potreba tak často prať.
Na úvod si teda predstavíme tri luxusné spracovania vlny, ktorá sa nachádza v zložení módnych odevov aj v našej ponuke. Jedná sa o vlnu alpakovú, vlnu angorskú a vlnu mohérovú.

Jedná sa o udržateľný módny materiál, ktorý pri správnej starostlivosti môžete nosiť aj niekoľko rokov a stále bude pôsobiť ako nový.

Prirodzené farby vlny sa pohybujú medzi bielou a hnedou.

Vlna je živočíšne vlákno, ktoré sa získava spracovaním srsti niektorých zvierat. Tento materiál má veľmi dlhú tradíciu.

V našej ponuke najväčšie zastúpenie vlnených modelov predstavuje značka La Fée Maraboutée, ktorá prichádza s najnovšou kolekciou vlnených svetrov s alpakou, angorou a mohérom. Všetky patria medzi luxusné vlny.

Údržba vlneného materiálu

Pri luxusných vlnách platí, že by ste z procesu prania mali vynechať práčku a taktiež sušičku. Vlnu namiesto toho perte v rukách so šetrnými pracími prostriedkami určenými na vlnu a vlnené materiály, vo vode s teplotou cca 30 ° C.

Vlna alpaková

Pochádza z lamy alpaky, ktorá žije vo vysokých nadmorských výškach, vďaka ktorým sa prispôsobila podnebiu v snahe čo najlepšie ochrániť pred nepriazňami počasia. Alpaka je tak 7-krát hrejivejšia, ako napríklad ovčia vlna, preto sa teší čoraz väčšej obľube. Vlna alpaka je vynikajúcim izolantom v lete i v zime, má schopnosť absorbovať vlhkosť. Pokožka sa pod ňou nezaparuje. Neobsahuje lanolín, preto ju môžu nosiť aj ľudia alergický na ovčiu vlnu.
Vlna zo srsti lamy alpaky sa delí sa na dva druhy – dlhé Suri a kratšie Huacaya. Výrobcovia z alpaky tvoria svetre, klobúky, rukavice, alebo šály. Túto kvalitnú a jemnú vlnu nájdete aj v našich výrobkoch.
Prednosťou je pomerne jednoduchá údržba, nemá tendenciu sa plstiť a zrážať, takže pri správnej starostlivosti ju môžete nosiť až desaťročia.

U nás v ponuke nájdete napríklad sveter s opaskom Ficelle alebo rolák so štrikovaným vzorom.

Vlna angorská

Angorská srsť alebo angorské vlákno sa vzťahuje na páperovú srsť, ktorú produkuje angorský králik. Zatiaľ čo názvy zdrojových zvierat sú podobné, angorské vlákno sa líši od mohéru, ktorý pochádza z angorskej kozy. Angora je známa svojou mäkkosťou, tenkými vláknami a nadýchanosťou. Je tiež známy svojou hodvábnou textúrou. Je oveľa teplejšia a ľahšia ako vlna vďaka dutému jadru angorského vlákna. Tiež dodáva vlne jej charakteristický plávajúci pocit. Prémiová vlna prvej kvality sa získava zo zadnej a vrchnej strany králika.

Angorské králiky produkujú srsť v rôznych farbách, od bielej cez hnedú, sivú a hnedú až po čiernu.

U nás v ponuke nájdete napríklad pulóver s ozdobným patentom.

Vlna mohérová

Mohér je textilné vlákno získavané zo srsti angorskej kozy. Mohérové vlákno bolo oddávna považované za jedno z najluxusnejších a teší sa veľkej obľube. Absorbuje vlhkosť a pýši sa veľmi nízkou žmolkovitosťou.

Mohérová priadza hreje rovnako ako vlna, ale je neporovnateľne ľahšia, vlákna sú odolné, dobre sa farbia a neplstia tak ľahko ako bežná vlna. Pre mohér je typický osobitý lesk, ktorý vzniká vďaka svetlu, čo sa odráža od jednotlivých vlákien. Mohér býva spriadaný do veľmi nadýchaných tenkých priadzí, vytvárajúcich vzdušný, ľahučký a jemne lesklý úplet.

Pridaj komentár