Farba roka 2023

Módne trendy na sezónu jar/leto 2023 boli predstavené na módnych prehliadkach počas predchádzajúcich mesiacov. Modelky zažiarili v odtieňoch pastelovej fialovej, ružovej, modrej. Neutrálnou farbou sa stala šedá, ktorú mnohí nazvali aj „nová čierna“. Farbou roka 2023 zvolila spoločnosť PANTONE 18-1750 VIVA MAGENTA, ktorá má po rokoch pandémie predstavovať akýsi nebojácny impulz, ktorý spoločnosť potrebovala. 

modne trendy

Jar/Leto 2023

„Farby na jar/leto 2023 sú prekalibrované pre novú éru, do ktorej vstupujeme. Spojením úniku s realitou, zdravosťou a radosťou prijímame skúmanie extrémneho kontrastu v nálade a farbe,“ povedala Leatrice Eiseman, výkonná riaditeľka Pantone Color Institute.

VIVA MAGENTA

viva magenta

 

Každý rok predstaví spoločnosť PANTONE módne trendy a farby, ktoré ovládnu nasledujúcu sezónu. Pre rok 2023 bol zvolený odtieň, ktorý popísali ako nebojácny a pulzujúci. Farbou roka sa stala VIVA MAGENTA. 

V kultúrnom momente formovanom nespočetnými výzvami je farbou roka 2023 PANTONE 18-1750 Viva Magenta. Je to výrazný odtieň červenej, ktorý hovorí o sile a vitalite potrebnej na vytvorenie pozitívnejšej budúcnosti.

Čo je Viva Magenta?

Viva Magenta, žiarivý a jemný odtieň karmínovej červenej, je štúdiou rovnováhy: vychádzajúc z teplých aj studených tónov. Pôvod farby inšpirovaný v prírode s elektrizujúcim odtieňom, ktorý možno nájsť vo fyzickej aj virtuálnej sfére, hovoriaci o rozmanitosti nášho súčasného sveta. Samotný názov farby hovorí, že ide o farbu na oslavu, bujnú farbu, ktorá podporuje optimizmus a radosť.

Čo je Viva Magenta? Viva Magenta 18-1750, vibruje elánom a energiou. Odtieň zakorenený v prírode pochádzajúci z červenej rodiny a vyjadruje nový signál sily. Odtieň inšpirovaný prírodným červeným farbivom, ktoré pochádza z malého hmyzu nazývaného košenila. Viva Magenta je odvážna a nebojácna farba s pulzujúcim odtieňom, ktorej bujarosť podporuje radostnú a optimistickú oslavu. 

digital lavender

Niektorí dizajnéri sa zhodujú, že samotná fialová vyzerá ešte elegantnejšie ako farba roka Viva Magenta. Digital lavender mnohí nazvali farbou, ktorá má predstavovať zdravie a má stabilizujúci a vyrovnávajúci účinok na duševné zdravie.

Vzhľadom na to, že fialové tóny sú stále hlavným módnym trendom na nadchádzajúce mesiace, očakáva sa, že Digital Lavender bude v módnom svete naďalej úspešná a môžete si ju jednoducho pridať do svojho šatníka hneď teraz.

digital lavender

Návrat fialovej ako kľúčovej farby pre rok 2023, by mala predstavovať wellness a digitálny únik. Fialový pastel so sebou prináša jemnejšie tóny, ktoré sa ľahko kombinujú s nenápadnými odtieňmi ako je šedá alebo biela. 

Ľahko kombinovateľná

Tento fialový odtieň má jedinečnú schopnosť, vďaka svojmu pastelovému, upokojujúcemu pocitu sa dá spojiť s takmer akoukoľvek farbou. Pôsobí ako neutrálny odtieň, ktorý bez námahy skombinujete so sivou, ťavou, tmavomodrou, čiernou alebo bielou. Najlepším spôsobom, ako zakomponovať módne trendy Digital Lavender do vášho šatníka, je výber vhodného mäkkého svetra, mikiny alebo kabátu, ktorý viete ľahko kombinovať s riflami alebo inými nohavicami. Ak chcete nosiť sveter na elegantejší spôsob, skombinujte ho s párom širokých nohavíc v sivej, bielej alebo tmavomodrej farbe a vytvoríte tak elegantný look.

SKY BLUE

Sky Blue nesie v sebe ľahkosť a čistotu, ktorá pripomína prvky vzduchu a vody.

 

Každý, kto má rád pastelové tóny, si tento farebný trend zamiluje. Svetlomodrá sa najlepšie kombinuje so sorbetovými farbami. Odtieň sa preto na jar/ leto 2023 neobmedzuje na jeden odtieň alebo sýtosť – módne trendy sú svetlé, pastelové, tmavé, džínsové a jemné modré odtiene.

Sky blue je neuveriteľne všestranná a vyzerá vynikajúco vo všetkých módnych trendoch či už sú to textílie s vysokým leskom alebo saténové textílie, ktoré pozdvihnú krásu tohto odtieňa a vytvoria splývavý efekt, ktorý dodá jarným outfitom pokoj a vyvážené tóny.

Módne trendy sezóny jar leto 2023 prinášajú oživenie modrej farby. Zabudnite však na jasnú alebo kráľovskú modrú, tieto modré sa pohybujú od pastelových odtieňov po azúrovú a tyrkysovú, pričom všetky dodávajú móde pokojný kráľovský nádych. Modrá sa nájde pre každého, avšak bledomodrá je jedným z najľahšie nositeľných odtieňov. Pôsobí veľmi podobne ako neutrálna farba, ktorá sa dobre ladí takmer s akoukoľvek inou farbou.

CRYSTAL ROSE

Pokiaľ ide o módne trendy 2023, dominovať bude bledšia a tlmenejšia ružová. Spojenie svetloružovej s inými pastelovými farbami je spôsob, ako dosiahnuť pekný jarný vzhľad. Pastely vždy vyzerajú skvele s inými pastelmi, takže ak sa rozhodnete pre bledšiu ružovú, je to skvelé miesto, kde začať.

Crystal Rose môžeme opísať ako prekvapivo všestrannú farbu, ktorá sa dá výborne kombinovať s bledšími neutrálnymi farbami, ako je sivá, svetlohnedá, slonovinová a béžová. 

Jemná ružová získa luxusný nádych v spojení s lesklými saténmi a prašnými pastelmi.

Najlepšie ako dostať do svojho šatníka módny trend Crystal Rose sú šaty. Môžete siahnuť po kokteilových šatách, letných maxi šatách až po šaty na každodenné nosenie. Ak ste skôr nohavicový typ zakomponujte do svojho šatníka ružový kostým. Ten sme už mohli vidieť aj ako súčasť módnych trendov počas jesene a jeho popularita v nasledujúcej sezóne len porastie. Jemná ružová sa dostáva do popredia a prináša jemný a upokojujúci pocit. Tento odtieň sa zdvojnásobuje ako takmer neutrálny, vďaka čomu je medzisezónny a všestranný. Ženy môžu bez námahy prejsť zo zimy do leta s jemnými ružovými nohavicami, sakami a kabátmi. Stačí už len svieža biela košeľa a outfit do jarných ulíc máte hotový.

SHADES OF GREY

grey scale

Veľký posun nastal k odtieňom šedej v chladnom tóne ako novej neutrálnej farbe.

 

Aby sa vzhľad ešte viac umocnil, táto sezóna bude celá o štruktúrovaných šedých – Loewe predviedla odtieň v plyšovom rebrovanom úplete, zatiaľ čo Fendi ho posunula o stupeň vyššie s lesklým efektom.

Kombináciou sivej a niektorej z pastelových farieb ako je Digital Lavender, Crystal Rose alebo Sky Blue vytvoríte svieži jarný oku lahodiaci look. Práve tento odtieň betónovej šedej, ktorý nie je príliš svetlý ani príliš tmavý, lichotí každej pleti.

Slúži ako neutrálny odtieň, ktorý sa hodí a ľahko kombinuje takmer so všetkým vo vašom šatníku. 

Ak sa chystáte investovať do nejakých základných vecí, šedá je tento rok určite tou správnou cestou. Aj keď sivá nemusí byť úplne „nová čierna“, odborne vlastní svoj status najchladnejšej doplnkovej neutrálnej farby.

Pridaj komentár