Udržateľné módne materiály – Viete ako k nim správne pristupovať?

Udržateľné módne materiály – Predstavíme vám prírodné materiály, ktoré by nemali chýbať vo vašom šatníku, pretože vydržia roky krásne, ak sa viete o nich správne starať. 

Materiály – látky – sú jednou z najstarších technológií ľudstva, ktoré sa zo živočíšnych, rastlinných, alebo minerálnych látok premieňajú na oblečenie, obuv a doplnky, ktoré nosíme. Životný cyklus látky využíva nespočetné množstvo zdrojov – od ropy, pôdy a vody – po pesticídy, chemické látky a farbivá.

Len sa zamyslite : ako je možné, že hrboľaté drevo, alebo mazľavý olej skončia ako hladké, mäkké a farebné látky, ktoré sa dobre nosia, zanechávajú príjemný pocit na pokožke a tak rozjasňujú váš deň? K tomuto všetkému prispievajú ruky, ktoré s týmito látkami manipulujú skôr, ako skončia v tých vašich.

Vyberte si materiály na základe svojich hodnôt. Modely, ktoré u nás nájdete sú vyrobené väčšinou z prírodných a udržateľných materiálov, preto vám ich trošku priblížime, aby ste vedeli, čo kupujete a máte na sebe. 

 

Udržateľné módne materiály

Kašmír – prírodný materiál

Kašmír – udržateľný módny materiál, je druh vlnenej textílie, ktorá sa vyrába zo srsti kašmírových kôz. Kašmír je prírodné vlákno známe svojim mimoriadne jemným pocitom pri nosení a skvelou izoláciou. Vlákna sú veľmi jemné na dotyk a pôsobia takmer ako hodvábna tkanina. Kašmír je výrazne teplejší a ľahší ako ovčia vlna. Z kašmíru sa často vyrába zmes vlny, ktorá sa zmieša s inými druhmi vlny, ako je napríklad merino, aby získala väčšiu váhu, pretože kašmírové vlákna sú veľmi jemné a tenké. Patrí medzi udržateľné módne materiály. 

Starostlivosť  a udržateľnosť prírodných módnych materiálov je veľmi dôležitá ak chcete aby vaše odevy vydržali dlho krásne.

Kašmír sa nesmie prať pri teplote vyššej ako 20 °C. Iba pri teplotách vody do 20 °C si kašmírové oblečenie udrží svoj ​​tvar, nezráža sa a neplstnatie. Ak sa rozhodnete vyprať sveter v automatickej práčke, použite  program na pranie vlny a s teplotou do 20 °C. Pokiaľ je to však možné, vyperte sveter ručne. Nikdy nežmýkajte v rukách, použite radšej odstreďovanie automatickej práčky na maximálne 1000 otáčok / min.

Hodváb – prírodný materiál

Hodváb je prírodné vlákno vyrobené z priadky morušovej. Hodváb je známy pre svoj lesk a jemnosť. Je to neuveriteľne odolný a pevný materiál s krásnym leskom. Hodváb sa používa na spoločenské odevy, doplnky, posteľnú bielizeň a iné.  Hodváb je výnimočným materiálom pre svoj nádherný hodvábny lesk a vlastnosť, ktorá je veľmi zriedkavá – v chladnom počasí udržiava teplo a hreje, v horúcom príjemne chladí. Hodváb, keďže je prírodný materiál vie sa skvele rozložiť v prírode. 

Starostlivosť a udržateľnosť módnych textilných materiálov je veľmi dôležitá a hlavne keď sa jedná o hodváb. Pri praní hodvábu voda nesmie byť teplejšia ako 30° C. Používajte výlučne jemný prací prostriedok určený na vlnu a hodváb. Hodváb nikdy neperte v automatickej pračke. Hodváb žehlite z rubovej strany ešte za vlhka, maximálne do stupňa bavlna. Pri žehlení nepožívajte naparovanie ani kropenie

Udržateľné módne materiály

Ľan – prírodný ľahko recyklovateľný materiál

Ľan je mimoriadne silná a ľahká tkanina, ktorá sa získava zo stonky ľanu siateho. Ľan je jednou z najviac biologicky odbúrateľných a štýlových látok v histórii módy. Je silný, prirodzene odolný voči moliam a je vyrobený z ľanových rastlinných vlákien, čiže keď je neošetrený (t.j. nefarbený), je úplne biologicky odbúrateľný. Ľan vydrží vysoké teploty a absorbuje vlhkosť bez toho, aby držal v sebe baktérie. Čím viac sa ľan perie, tým viac sa stáva mäkším a poddajnejším. Je to neuveriteľne priedušná tkanina, vďaka čomu je ideálna pre letné oblečenie. Jeho ľahké vlastnosti umožňujú priechod vzduchu a zmierňujú teplotu tela. Je biologicky rozložiteľný a ľahko recyklovateľný prírodný materiál, ktorý patrí medzi udržateľné módne materiály.

Ľan síce znesie vysoké teploty, ale každý výrobca a milovník ľanu odporúča prať výrobky na 30 – 40°C.
Takto si udržíte výrobky dlho v dobrej kondícii.  Ľan je prírodný produkt, tak s ním aj podľa toho zaobchádzajte. Nesušte ho v sušičke. Ľan neperte s inými tkaninami a nemiešajte farebný ľan s bielym.
Sušička ľan nadmerne opotrebováva a tiež sa v nej látka dodatočne zrazí o 10-15 %! Najlepšie čo môžete spraviť je, že ľan necháte schnúť na čerstvom vzduchu v čase bezvetria, aby vietor látku nedeformoval.

Vlna – prírodný materiál

Merino vlna

Medzi udržateľné módne materiály patrí Merino vlna. Táto vlna je získaná zo srsti merino oviec.  Aj keď je tradičná vlna známa tým, že svrbí, merino vlna je jednou z najjemnejších foriem vlny, tým pádom nedráždi pokožku. Je to kvôli malému priemeru jemných merino vlákien, vďaka čomu sú pružnejšie a poddajnejšie a preto menej  pokožku dráždia. Merino vlna sa považuje za luxusné vlákno a často sa používa na ponožky, šály a outdoorové oblečenie. Merino vlna je známa tým, že je odolná voči zápachu, odvádza vlhkosť a je priedušná. Vlna je čisto prírodný materiál.

Alpaka vlna 

Vlna zo srsti lamy alpaky sa delí sa na dva druhy – dlhé Suri a kratšie Huacaya. Výrobcovia z alpaky tvoria svetre, klobúky, rukavice, alebo šály. Túto kvalitnú a jemnú vlnu nájdete aj v našich výrobkoch, konkrétne v šáloch, alebo v dekách, ktoré vás zahrejú po celú zimu.

Ovčia vlna

Ovčia vlna – vlna z dospelej ovce. Táto ovčia vlna je na dotyk pevnejšia a hrubšia. V našej ponuke nájdete výrobky z tejto vlny, ako sú napríklad vesty či kabáty, ktoré sú zvnútra zateplené.

Ako sa starať o oblečenie z vlny?

Veľmi dôležitá je starostlivosť o takýto druh materiálu. Keďže vlna je udržateľný módny materiál, malo by sa k nej aj tak pristupovať. Oblečenie z vlny môžete oprať v práčke alebo v rukách. Ak periete v práčke – oblečenie z vlny perte na programe VLNA, pri teplote pri teplote 30°C, znížte otáčky. Keď sa takýto program nenachádza na vašej pračke, tak požadované hodnoty nastavte ručne prípade použite cyklus jemné pranie alebo iný krátky cyklus na jemné pranie. Pranie by nemalo presiahnuť 1h. Ak periete oblečenie z vlny v rukách, tak ho preperte v čistej, vlažnej vode s teplotou približne 30 ° C. Vždy používajte prací prostriedok určený na MERINO VLNU. Sušiť na plocho.

 

Udržateľné módne materiály
Udržateľné módne materiály

Zamat – mäkký luxusný materiál

Zamat je mäkká, luxusná látka, ktorá sa vyznačuje hustou hromadou rovnomerne rezaných vlákien, ktoré majú hladký povrch. Zamat má jedinečný, jemný a lesklý vzhľad vďaka vlastnosti vlákna s krátkym vlasom. Zamatová látka je obľúbená na večerné nosenie, krásne vynikne na šatách. Táto látka bola pôvodne vyrobená z hodvábu. Na výrobu zamatu sa dá použiť zmes bavlny, ľanu, vlny, mohéru a syntetických vlákien, vďaka čomu je zamat lacnejší.

Dávajte veľký pozor na starostlivosť textilných materiálov, akým je práve zamat.

Na udržanie mäkkej vlasovej štruktúry je potrebné uprednostniť chemické čistenie. Ak sa rozhodnete pre čistenie doma, snažte sa materiál príliš nemáčať – čím suchší je spôsob čistenia, tým lepšie. 

Modal – polosyntetická tkanina

Modálna tkanina je polosyntetická tkanina vyrobená z bukového dreva a používa sa predovšetkým na odevy ako sú tričká, šaty, spodná bielizeň, pyžamo,  posteľná bielizeň a uteráky. Modal je forma umelého hodvábu, má hladký a jemný povrch. U tejto tkaniny oceníte veľmi dobrú nasiakavosť a schopnosť rýchlo odvádzať pot od povrchu tela, čo prispieva k príjemnému pocitu pri nosení. Modal sa pre väčšiu pevnosť často mieša s inými vláknami, ako je bavlna a spandex. Modal je považovaný za luxusný textil – je drahší ako bavlna alebo viskóza. Taktiež je veľmi obľúbenou látkou u našich zákazníčok, pretože sa v modeloch vyrobených z modalu cítia pohodlne a príjemne po celý deň.

Pre optimálnu údržbu sa odporúča bielizeň z tohto materiálu prať maximálne na 40 ° C. Neodporúča sa túto látku žehliť, bieliť, sušiť v bubnovej sušičke alebo chemicky čistiť.

Polyester – syntetické vlákno 

Polyester je umelé syntetické vlákno vyrobené z petrochemických látok, ako je uhlie a ropa. Polyesterová tkanina sa vyznačuje svojou odolnou povahou; nie je však priedušný a neabsorbuje kvapaliny, ako je pot. Polyesterové zmesi sú tiež veľmi populárne, pretože odolné vlákno môže dodať pevnosť inej látke, zatiaľ čo iná látka zvyšuje priedušnosť polyestru. Najväčšou výhodou polyestru je nízka krčivosť – nebudete skoro vôbec potrebovať žehličku. Tento materiál je po vypraní suchý za chvíľočku, čo je výhoda napríklad pre športové oblečenie. Výrobky z polyestru neblednú a neusádzajú sa na nich mikroorganizmy.

Čo sa týka prania tak farebný polyester perte na 30 °Cbiely môžete prať až na 40°C. V prípade veľmi odolných škvŕn môžete zvoliť ešte vyššiu teplotu, nikdy ale neprekračujte 60 °C.

Spandex – pružné syntetické vlákno

Spandex, tiež známy ako lycra alebo elastan, je syntetické vlákno, ktoré sa vyznačuje extrémnou elasticitou. Spandex je zmiešaný s niekoľkými druhmi vlákien, ktoré dodávajú pružnosť, a používa hlavne od džínsov – cez domáce oblečenie – až po pančuchový tovar. Značka Bianco, ktorú nájdete v našich predajniach a na e-shope, obľubuje spandex a vďaka jeho elasticite nohavice krásne priľnú k postave a cítite sa v nich komfortne, priam ako “druhá koža”.

Ako sa správne starať o tento materiál? Treba ho prať v studenej vode a žehliť pri nízkych teplotách z rubnej strany, aby sa zabránilo vzniku nežiaduceho lesku. Perte teda oblečenie z tohto materiálu v rozmedzí 30 a 40 °C. Spandex je veľmi odolný, málo sa krčí a drží farbu.  

 

Udržateľné módne materiály

Džersej – pružná úpletová látka

Džersej (Jersey) je mäkká pružná úpletová látka, ktorá bola pôvodne vyrobená z vlny. V súčasnosti je džersej vyrobený aj zo zmesí bavlny a syntetických vlákien. Predná strana úpletu džerseju je hladká s miernym úpletom, zatiaľ čo zadná strana je lemovaná pútkami. Tkanina je zvyčajne ľahkej až strednej hmotnosti a používa sa na rôzne odevy (napríklad mikiny), domáce oblečenie alebo posteľnú bielizeň. Džersej pletenina disponuje vysokou elasticitou, môže sa napnúť až o 25 % svojej veľkosti bez toho, aby došlo k trvalej deformácii. Výhodou džerseja je, že ak ho správne po vypraní vyvesíte, tak ušetríte prácu s jeho žehlením. Biely, alebo vzorovaný džersej perte pri nižších teplotách. Látka by síce zniesla až 60 °C, no týmto spôsobom si však dokáže dlhšie zachovať prirodzenú farebnosť. Všeobecne odporúčame džersej prať na teplote do 40°C (predovšetkým sýte farby).

Viskóza – polosynetický druh hodvábnej textílie

Viskóza je polosyntetický druh hodvábnej textílie vyrobenej z buničiny, ktorá sa používa ako náhrada hodvábu, pretože má podobné prekrytie a hladký povrch ako spomínaný luxusný materiál. Viskózové vlákna (medzinárodná skratka: CV) sú výrobky z regenerovanej celulózy. Viskóza je všestranná látka používaná na odevy, ako sú blúzky, šaty a saká…

Pre optimálnu údržbu sa odporúča bielizeň z tohto materiálu prať maximálne na 40 ° C. Neodporúča sa bielizeň žehliť, bieliť, sušiť v bubnovej sušičke alebo chemicky čistiť.

 

Udržateľné módne materiály

Satén – kvalitný lesklý materiál

Názov satén je odvodený z textilného pojmu saténová väzba. Satén, ktorý je vyrobený z prírodného hodvábu je stále veľmi drahý a vysoko cenený materiál. Avšak v súčasnej dobe podniky používajú rôzne prísady na zníženie nákladov na výrobu a zabezpečenie nových kvalít materiálu ako sú pevnosť a pružnosť. Najčastejšie sa používa: bavlna, acetát, polyester a viskóza. Saténová väzba vytvára elastickú, lesklú a mäkkú látku. Saténová látka sa vyznačuje mäkkým, lesklým povrchom na jednej strane a matnejším povrchom na druhej strane. Je to výsledok techniky saténového tkania.

Aká je starostlivosť a udržateľnosť o jemnú látku akou je satén?

Satén sa má prať na 30 až 40 °C, na nízkych otáčkach a bez žmýkania. Kvalitný satén je veľmi jemný. Aby sa vám pri praní nepotrhal, odporúčame oblečenie vložiť do špeciálneho ochranného obalu alebo si zaobstarať práčku so špeciálnou technológiou.

Pri praní, žehlení a sušení sa riaďte etiketou na konkrétnej textílii.

Bavlna – prírodný materiál

Bavlna je vyrobená z prírodných vlákien bavlníkových rastlín. Vlákna sa získavajú z plodov kríka bavlníka. Táto látka je primárne zložená z celulózy a  nerozpustnej organickej zlúčeniny – mäkký a nadýchaný materiál. Bavlna sa spriada do priadze, z ktorej sa potom tká mäkká a odolná tkanina. Táto látka je chválená pre svoju pohodlnosť, všestrannosť a odolnosť. Je hypoalergénny a vzdušný materiál. Bavlnu nájdete prakticky v akomkoľvek druhu oblečenia: košele, šaty, tričká, spodná bielizeň. Môže sa však pokrčiť a zmenšovať. Bavlna je čisto prírodný materiál. 

Vo všeobecnosti znesie biela bavlna teplotu prania do 95 °C. Farebná bavlna by sa kvôli riziku vyblednutia mala zasa prať len pri teplote do 60 °C s pracím prostriedkom na farebnú bielizeň.

Cupro – polosyntetický textilný materiál

Jedná sa o polosyntetické vlákno. Ide o umelo vyrobené vlákno vyrobené z prírodných materiálov. Tento proces sa podobá výrobe polosyntetického materiálu viskóza. Jemné nekonečné vlákno z regenerovanej celulózy s hodvábnym charakterom, ktoré sa vyrába spracovaním bavlnené celulózy meďnatou soľou. Je tiež známe ako umelý hodváb. Cupro tkaniny sú priedušné ako bavlna, krásne splývajú, vzhľadom a na dotyk sú ako hodváb. Patrí medzi najstaršie umelé textilné vlákna. Odporúčame prať na jemnom programe na max 40 ° C. Bielenie sa neodporúča a žehliť treba na strednej teplote.

Udržateľné módne materiály
Udržateľné módne materiály
Udržateľné módne materiály

Na záver prikladáme povinné označovanie textilných výrobkov 

Úplné informácie o ošetrovaní textilu vyjadrené symbolmi sa odporúča uvádzať v tomto poradí:

  • pranie
  • bielenie prostriedkami s obsahom chlóru
  • žehlenie
  • chemické čistenie 
  • sušenie v bubnovej sušičke
Udržateľné módne materiály

 

Udržateľné módne materiály ako je bavlna, ľan, kašmír a iné sú absolútne luxusné pri nosení a nevyvolávajú vo vás výčitky, týkajúce sa životného prostredia.

One thought on “Udržateľné módne materiály

  1. Pingback: LA FÉE MARABOUTÉE | Paris | zakúpite v predajniach VIVI&LULU

Pridaj komentár