Slow Fashion – Udržateľná a nadčasová móda – Pomalá Móda

Slow fashion – udržateľná a nadčasová móda (pomalá móda) je povedomie a prístup k móde, ktorý zohľadňuje procesy a zdroje potrebné na výrobu odevov, najmä so zameraním na udržateľnosť. Zahŕňa nákup kvalitnejších výrobkov, ktoré vydržia dlhšie a oceňuje spravodlivé zaobchádzanie s ľuďmi, zvieratami a planétou. Čo to však presne znamená ?

Slow fashion - udržateľná a nadčasová móda

 

Slow Fashion – Udržateľná a nadčasová móda – Začiatky

V posledných rokoch sa v módnom priemysle prehnala vlna zmien poháňaná skutočnosťami o ich dopadoch na planétu, ľudí a zvieratá. Čoraz väčší počet značiek odmieta princípy „Fast Fashion“ (rýchlej módy) , pretože sa do popredia dostáva udržateľnejšia možnosť výroby odevov.

Pojem „Slow Fashion” vznikol celkom organicky. Vytvorila ju Kate Fletcher z centra pre udržateľnú módu, podľa fenoménu hnutia pomalého jedla. Rovnako ako v prípade pomalého pohybu potravín, aj v módnom priemysle Fletcher videla potrebu pomalšieho tempa vyrábania oblečenia.

Pomalá móda je proti princípu rýchlej módy, ktorý sa objavil asi pred 20 rokmi. Je spravodlivé povedať, že slow fashion je v dnešnej dobe stopercentne nevyhnutná, pretože značky ako H&_ ročne spália viac ako 12 ton nepredaného oblečenia a to napriek neustálemu úsiliu o udržateľnosť materiálov v módnom priemysle.

Slow fashion - udržateľná a nadčasová móda

Slow Fashion sa stalo hnutím

Pred priemyselnou revolúciou sa odevy vyrábali lokálne. Ľudia si kupovali oblečenie, ktoré bolo odolné a slúžilo im roky, alebo si vyrobili vlastné odevy z textilu a zdrojov, ktoré mali k dispozícii. Oblečenie odrážalo miesto a kultúru ľudí, ktorí ich nosili.

Tieto staré spôsoby sa vrátili späť do súčasnosti vo forme slow fashion – udržateľná móda. Nabáda nás, aby sme radšej kupovali menej odevov vyššej kvality, ktoré sú vyrobené z udržateľnejších materiálov. Kladie tiež dôraz na umenie výroby odevov a oslavuje zručnosti remeselníkov, ktorí ich vyrábajú.

Slow fashion – udržateľná a nadčasová móda zaznamenala v posledných rokoch rastúcu podporu s vedomím spotrebiteľov, ktorí požadovali vyššiu udržateľnosť a etické štandardy. Milovníčky takejto módy si prídu u nás na svoje, pretože práve značka YAYA je udržateľná móda, ktorá sa radí do slow fashion, tak isto aj La Fée Maraboutée, Jott (bundy, vesty) a iné značky, ktoré ponúkame. Zameriavame sa hlavne na túto módu s cieľom kvality a nadčasovosti výrobkov. Značka La Fée Maraboutée vytvára nadčasové kolekcie a ponúka trvácne oblečenie do šatníka, ktorý je v priebehu ročných období a rokov doplnený o kvalitné kúsky. Až 98% produkcie vyrába v európe – Taliansku, Portugalsku. Francúzsku, Španielsku… 

 

Vlastnosti Slow Fashion:

  • Výrobky sú z vysoko kvalitných a udržateľných materiálov.
  • Sme skôr ze menšie lokálne butiky, ako za obrovskú sieť v nákupných centrách.
  • Odevy vyrábame a predávame z miestnych zdrojov.
  • Kolekcie vychádzajú dvakrát, alebo najviac trikrát ročne.
  • Značky slow fashion implementujú spravodlivé postupy týkajúce sa ich environmentálnych, etických a zvieracích dopadov.

Prečo nám na pomalej móde toľko záleží?

Vráťme sa k počiatkom módy…. Ako sme spomínali, pred priemyselnou revolúciou ľudia nosili to, čo pochádzalo z miestnych zdrojov, alebo si všetko vyrábali doma zo svojich textílií. Pri nakupovaní bola hlavnou prioritou trvanlivosť – oblečenie muselo vydržať roky. Trendy sa vyvíjali pomaly, pretože oblečenie slúžilo skôr ako úžitok, alebo funkcia, nie ako luxus.

Namiesto lacných syntetických materiálov je oblečenie z dielní slow fashion vyrobené z kvalitných, odolných a ekologických látok. Odevy sa vyrábajú v malých množstvách a pre každú kolekciu majú iba niekoľko štýlov. Najdôležitejšie je, že návrhy sú nadčasové a dostatočne kvalitné na to, aby vydržali. Pre slow fashion – pomalú a udržateľnú módu je dlhovekosť rozhodujúca.

 

Malé miestne butiky

Presne práve malé miestne butiky sa vyznačujú tým, že ponúkajú oblečenie, ktoré je nadčasové a kvalitné. Je to predsa len oveľa lepší pocit prísť do malého butiku, kde je príjemná atmosféra a kľud, ako stráviť čas vo veľkých preplnených obchodných centrách. Slow fashion značky, ktoré sa nachádzajú aj v našich predajniach  ponúkajú prevažne veci z prírodných materiálov. Veľkou výhodou malých butikov je osobnejší prístup k zákazníkovi a profesionálne poradenstvo v porovnaní s veľkým obchodným komplexom. Predajcovia vám ponúknu presne to, po čom túžite a vedia nakombinovať skvelý outfit a vybrať kúsok, ktorý by ste si možno ani sami nevšimli, alebo nekúpili,  kdežto vo veľkom obchodnom centre sa na vás predajcovia nemajú čas. V malých butikom typu slow fashion majú asistenti predaja za cieľ, aby ste sa vždy cítili pohodlne a obsluhujú vás s radosťou a úsmevom na tvári, pretože si zákazníka veľmi vážia, chcú mu vo všetkom vyhovieť a vyskladať outfit podľa jeho predstáv. 

Slow fashion - udržateľná a nadčasová móda

Kapsulový šatník alebo kupuj menej, ale za to kvalitne:

Zmierte sa s tým, že nepotrebujeme šesť džínsov, tri zimné kabáty, päť čiapok a toľko párov topánok, len za to že sú lacné. Radšej si zaobstarajte pár nadčasových, kvalitných kúskov slow fashion, ktoré vynosíte roky.  Taktiež nadbytočné množstvo oblečenia spôsobuje v našich skriniach rozruch.

Dobre a dôkladne sa pozrite do svojej skrine a vytiahnite si kúsky, ktoré milujete a skutočne radi nosíte. Potom sa zbavte zvyšku … samozrejme sa ich snažte čo najlepšie recyklovať. Môžete veci posunúť ďalej a vyskúšať veľkosť malého „kapsulového šatníka“.

Ak sa vám toto zdá príliš extrémne, začnite pomaly. Keď cítite „potrebu“ kúpiť si niečo nové, zhodnoťte, čo už máte. Áno, samozrejme všetci milujeme nákupnú terapiu, ale keď zvážite, že je lepšie mať v šatníku pár kvalitných a ľahko kombinovateľných kúskov slow fashion, zistíte ako sa Vám zlepšia rána pri obliekaní. Tiež  si možno uvedomíte, že pravdepodobne máte viac času, energie a peňazí na veci, na ktorých skutočne záleží.

V súčasnej dobe môžeme byť všetci súčasťou myšlienky slow fashion – udržateľnej a nadčasovej módy. Sme na začiatku radikálnej transformácie módneho priemyslu, ktorý je prospešný pre planétu a všetkých ľudí.

Kapsulový minimalistický šatník koniec koncov robí obliekanie oveľa jednoduchším procesom.

One thought on “Slow fashion – udržateľná móda

  1. Pingback: Kapsulový šatník - budúcnosť v móde? | VIVI&LULU

Pridaj komentár